Reklama

Reklama

  • Prenumerata
  • Prenumerata

Ciekawostki medyczne

Cechy osobowości a długowieczność

Amerykańscy badacze zauważyli, że większość długowiecznych ludzi charakteryzuje się określonymi cechami osobowości i pozytywnym nastawieniem do życia. Wyniki opublikowano w „Aging”. Stwierdzono, że osoby badane, które miały co najmniej po 95 lat,

Więcej …

Reklama

Nawigacja

Home  //  Grupy tematyczne  //  Warto wiedzieć  //  Strach zbędny! Pielegnacja pacjentów ze złamaniem szyjki kości udowej


Marcin Kałużny   
26 grudnia 2011

Złamanie szyjki kości udowej może nas unieruchomić nawet na pół roku. Rehabilitacja nie jest jednak skomplikowana, a pełny powrót do zdrowia – jest możliwy.

Wszystko wymaga jednak cierpliwości i systematycznej pracy. Niestety czasami problem tkwi przede wszystkim w nas samych. – Zdarza się, że pacjent, zwłaszcza samotny, odmawia opieki i leczenia. Zespolona kość boli i to dość mocno, a to nie ułatwia nam pracy. Osoby takie zamykają się w sobie i cierpią w samotności – mówi Jadwiga Niemczyk, pielęgniarka środowiskowa z NZOZ Polimed Sp. z o.o.

A przecież tak łatwo można pomóc. Wystarczy, jeszcze będąc w szpitalu, zgłosić się do lekarza rodzinnego i poprosić o opiekę pielęgniarkę środowiskową,
do której deklarację podpisuje każdy z nas. Jest to opieka bezpłatna. Nie powinniśmy się czuć ani skrępowani, ani zagubieni. Co roku kość udową łamie sobie blisko 2 mln ludzi na całym świecie. Nasz przypadek nie jest odosobniony!

– Pacjenci po opuszczeniu szpitala nie wiedzą, jak mają postępować, boją się tego, że zrobią sobie krzywdę i obawiają się bólu. Nie potrafią obiektywnie ocenić swoich możliwości i dążą do zaniechania leczenia. Bardzo często ogarnia ich poczucie beznadziejności i bezradności. Zupełnie niepotrzebnie. Rehabilitacja przy odrobinie dobrej woli naprawdę nie jest trudna – podkreśla Jadwiga Niemczyk. Po opuszczeniu szpitala jesteśmy skazani na łóżko. Wstawanie, przynajmniej na początku, nie wchodzi w grę. Bardzo ważne jest zapobieganie odleżynom i oparzeniom, a także przykurczom i zanikom mięśni oraz utrzymanie pacjenta w czystości.

Pielęgniarka środowiskowa pokaże jak ćwiczyć, powie na co zwracać szczególną uwagę i będzie zawsze pod ręką. Rehabilitacja, oprócz zwykłej pielęgnacji, polega m.in. na tzw. gimnastyce biernej. To nic innego, jak delikatne masowanie, oklepywanie i nacieranie mięśni oraz powolne próby zmiany pozycji. Nic na siłę. Najważniejsze jest wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń codziennie. – Staramy się dużo rozmawiać z naszymi pacjentami. Na wstępnym etapie rehabilitacji jest to najważniejsze.

Tylko stopniowym tłumaczeniem i przekonywaniem, że ćwiczenia nie zaszkodzą można faktycznie pomóc – podkreśla Jadwiga Niemczyk. – Jeżeli będziemy mieli dodatkowo wsparcie i pomoc ze strony rodziny, to powrót pacjenta do zdrowia będzie o wiele szybszy – dodaje.

 

Zobacz również:

Porady bez skierowania

„– Panie Kowalski, ból stopy wynika z wrastającego paznokcia palucha,
wymaga to chirurgicznego usunięcia. Proszę bardzo, to jest skierowanie
do poradni chirurgicznej.”

Więcej …
Gdy oczy są zmęczone. Dolegliwość XXI w.

Syndrom zmęczonego
lub suchego oka
dotyka większość osób
pracujących przy
komputerach. Przyczyną
jest to, że natura nie
przystosowała nas
do nieruchomego
wpatrywania się w jeden
punkt. Możemy jednak
w prosty sposób
zapobiegać części
dolegliwości z tym
związanych.

Więcej …
Dieta czy zdrowe żywienie

„Dieta” – brzmi wręcz boleśnie. Zwykle kojarzy nam się z wyrzeczeniem,
głodem i mikroskopijną ilością czegoś paskudnego do jedzenia. W momencie,
kiedy wyobrazimy sobie horror bycia na diecie, ogarniają nas wątpliwości, czy
warto podejmować ten morderczy wysiłek i czy jesteśmy w stanie mu sprostać.

Więcej …

 
Podziel się

Artykuł dnia

Fenyloketonuria. Chcę mieć zdrowe dziecko!

Takie żądanie do Pana Boga, losu, lekarzy, świata... kieruje każda matka. Wcale nie cieszy jej wyjątkowość sytuacji. Podejrzenie rzadkiej choroby uwarunkowanej genetycznie u jej dziecka zwyczajnie przeraża.

 

Więcej …

Polecane artykuły

Porady bez skierowania

„– Panie Kowalski, ból stopy wynika z wrastającego paznokcia palucha,
wymaga to chirurgicznego usunięcia. Proszę bardzo, to jest skierowanie
do poradni chirurgicznej.”

Więcej …

Newsletter

O zdrowiedlakazdego.info

Serwis ZdrowiedlaKazdego.info ma na celu szerzenie edukacji medycznej wśród pacjentów i osób poszukujących rzetelnych i wyczerpujących informacji medycznych.

 

 

Certyfikat HONcode

Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnejStosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj.

 

Do góry